Japońskie wdzięk, tradycja, duchowość oraz działalność, a wszystko to w bezcennym blasku noża

Japonia od stuleci zachowuje oddanie do rzemiosła, ludzi i pracy. Z tego powodu ostrza tj. miecze czy noże zajmują w kulturze znaczące miejsce.
Odzież sportowa
Napisał: Adidas
Na podstawie: Adidas
Utrzymanie w perfekcyjnym stanie coraz mocniej technologicznie rozwiniętych i ostrzejszych noży oczekuje specjalistycznego sprzętu wspomagającego. Powszechnie znane w branży ostrzałki ceramiczne są zastępowane mocniej zaawansowanymi kamieniami, dobrym przykładem są ostrzałki zwilling, w których strukturę poza ceramicznymi kamieniami zaliczyć można również ultra twarde szkliwo. Niewątpliwą zaletą takiej ostrzałki jest to, że nie zetrze się ona i może służyć przez lata w przeciwieństwie do jej ceramicznej namiastki. Najwyższej klasy noże powinny być regularnie ostrzone oraz przechowywane w należyty sposób, zdecydowanie nie w szufladzie z innymi ostrzami, ani nie w tradycyjnym drewnianym bloku szczelinowym, ponieważ ostrze się szybciej stępi. Ostrzałki zwilling posiadają wieczną gwarancję, ale i odpowiednią w zestawieniu do jakości cenę. Nadają się one doskonale do bardzo ostrych japońskich noży zwilling miyabi. Te ostrza to esencja ładu, klasyki i wdzięku, są bardzo cenione w kulturze kraju Kwitnącej Wiśni, są manifestacją piękna i ostrości. Wszystkie ostrza z tej serii charakteryzują się ergonomicznymi uchwytami, dobrym balansem, ostrzem stworzonym z najwyższej jakości materiałów - ostrzałki zwilling. Zwilling miyabi to noże wręcz niespotykanie ostre, najtańszy japoński nóż oscyluje w przedziale 350-400 złotych, a najdroższe noże to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Przy produkcji takiego noża istotny jest wybór stali, zawartość węgla, który jest elementem składowym oraz cały proces, czyli hartowanie, szlifowanie, ostrzenie itd. Japońskie noże najlepiej magazynować na magnetycznych listwach, pulpitach albo w oryginalnych opakowaniach. Do bardzo modnych należą również japońskie noże kichiji są one nazywane japońskimi arcydziełami sztuki kowalskiej oraz produkowane są w tradycyjnej kuźni w Sakai, jeden nóż powstaje nawet parę tygodni. Są tworzone z perfekcyjnej stali Yasuki Shirogami, niespotykanej stali Yasuki Aogami Blue oraz damasceńskiej stali węglowej. Noże kichiji są przykładem niespotykanej maestrii i perfekcji graniczącej z genialnością. Rączka noża wytworzona jest z drewna magnolii, a klasa ostrości jest idealna - wejdź.


Po zetknięciu się z japońskimi nożami pojawia się kilka etapów, tj. niewypowiedziany zachwyt oraz zauroczenie, by następnie przejść do pewnego zrozumienia, lecz i zdystansowania się, a skończyć na wyprofilowanej pasji, realnej miłości oraz bardzo głębokim zaangażowaniu, co i tak nie pozwoli na pełne poznanie duszy japońskich noży, które według powszechnej opinii same dobierają sobie właścicieli.

Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu w dalszym ciągu masz jakiekolwiek wątpliwości, to sprawdź dodatkowo to ważne opracowanie (https://serwiskawowy.pl/3_saeco) - są w tamtym miejscu analogiczne treści.

Jest w nich poza pięknem i ostrością coś mistycznego.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-02 15:51:04