Jak rozliczać pit 11? Jaka jest zasada? Na jakie kwestie zwracać uwagę?

PIT 11 jest najważniejszą informacją o przychodach, dochodach, ale również o kosztach oraz pobrań danej kwoty na podatek dochodowy od fizycznych osób. Tego rodzaju informacja jest konieczna do odpowiedniego przygotowania zeznania rocznego innego typu jak pit 37 lub pit 36.


Dość często można usłyszeć od znajomej osoby, że właśnie dostałem pit 11 i co trzeba z tym zrobić, jak powinniśmy się z tego rozliczać? O przedłożenie pit 11 Podatnik nie musi wnioskować, ponieważ to płatnik powinien wystawić oraz przedłożyć informację z własnej inicjatywy.


Zegary LEFF Metlev
Napisał: Calvado
Na podstawie: Calvado


W pewnych okolicznościach zamiast tego typu pitu, może wystawić pit 40, lecz tylko na wnioskowanie podatnika, jaki zostanie złożony przed 10 stycznia roku następnego po rozliczanym roku podatkowym.


reklama
Napisał: Azchael
Na podstawie: http://www.flickr.com


W tej sytuacji pit 40 zastępuje pit (zobacz pit 37 krok po kroku) 11, zaś podatnik nie jest zmuszony dodatkowo rozliczać się już z organem skarbowym. W przypadku jeżeli są to zagraniczne wypłaty, w określonych sytuacjach pit 11 będzie zastępowany informacją IFT. Najbardziej istotną formę przekazania pit 11 do urzędu skarbowego jest forma elektroniczna, tak zwane rozliczenie pit online-obejrzyj. Płatnik jednakże nie jest zmuszony, by korzystać z e-podpisu. Wystarczający jest zestaw danych, jaki jest potwierdzeniem autoryzacji.


Inni płatnicy, jak spółka z.o.o. muszą jednakowoż mieć taki podpis. W konkretnych przypadkach możemy wysłać do skarbówki pit 11 w formie drukowanej.
Pamiętajmy też, że jak mamy jakieś problemy z wypełnieniem pitu to zawsze jesteśmy w stanie skorzystać z pomocy, czyli programów komputerowych do wypełnienia pitu. To bardzo popularny, intuicyjny sposób dla każdego z nas. Dość mocno ułatwia to całą procedurę, na pewno więc warto to wykorzystać.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2022-06-27 15:51:47
Tagi: Podatnik, IT, dane, kłopoty